Kuni pole ma kodus, olen kaugel teel. Mu soovi, ma loodan sa kuuled, su jaoks ma saadan need read
21 aastase Villem korralise noorsõdurite teenistusse kutsumine. (1911) See oli aeg, millal süvenesid majandusraskused ja rahva rahulolematus. Eestis põhilisteks poliitlisteks vooludeks oli rahvuslus ja sotsialism.
Märkus: vanasti erinesid tänastest tavapärased erinevat kirjakujud. Kohtame sama nime eri kirjakujud kirjutatud erinevalt: nimi – David (Taawet, Tawit, Davet, Taavit). Perekonnanimi Nõmmik (Nemmik, Nemik, Noemmik, Nömmik) Tema poeg: Villem (Willem, Wilhelm). Näiteks: Margot (Margott), Herta (Härta)
Sest igas keeles: (eesti, vene, saksa ) kirjakeele normi(ngut) ongi defineeritud kui õigekeelsusallikates fikseeritud keelenormid. Vaata eesti keele käsiraamat .
Villem (vasakul) poseerib sõduririides koos vene ohviseriga.
Kirjutab kiri: vend Juliusele (05.12.1911) “Rõõmustan väga, et sain sinult kirja.”
Saadab kiri õele Minale (23.12.1911)
Saatis (27.11.1912) õde Minale postkart Mlavast (Praegu Poola riik).
Willem oli hea hobuse ratsutaja.
Tallinna TEATAJA (vaata Tallinna Teataja) 20 novembril 1914.a kirjutas:
„Neljakuulise sõja keftwuse ajal on Saksa sõjawäed juba neljandat korda Mlawas. Linn on täielikult ära hävitatud. Kõik vähegi jõukamad elanikud ära põgenenud. Järele on ainult waesed jäänud, kes põgeneda ei jõudnud. Mlawa wõttis sakslast tühjusega wastu. Uulitsal ei olnud ainustki elawat hinge. Kõik kauplused olid kinni. Sakslased hakkasid endid linnas kindlustama.Linna keskkohta seati suurtükid üles. Peauulitsal lasti kakskümmend maja õhku ja nende asemele ehitati betonist kindlustused. 25 tuhandest elanikust on linna waewalt 3 tuhat inimest jäänud. Ümberkaudsed külad on paljaks rõõwitud. Elanikud põgenesid ära ja hulguwad metsades.“
Kuid, mis siis sai Willemist? Mida rasketes valikustes ta otsustas valida?
Valida elu, et saaks elada. Valida rahu, et ei sureks hirmu ja ärevusse. Valida vesi, et mitte surra kõrbes põua ajal. Valida sool, et mitte olla hapnematuks ja maitsetuks. Valida armastus, et vaenlane ei muudaks kõvasüdamelisteks. Valida Teda ja Tema koorem. Ta otsustas valida nii, et ise ja tema järeltulijad võiksid elada.
Siis tuli fotopilt: “Üles wõte 1918 – juunil. Pilt ei ole wäga loomulik omandab visil wõerast ilme. Saan edaspidi uuemat üles wõted saatma”.
Kokkuvõtte: Kodakonsuse saamise protses kestis (16.04.1922-15.10.1923). Willem pidi ise selle eest maksma 2080 Eesti marka. Willemile anti Eesti vabariigi välispass nr. 798 L1.1. E.W. Peakonsulatis Berlinis.
Siin sündis esimene poeg Villi (13.09.1922)
Mõne aja pärast ehitas Willem järvetagusesse metsa (Mecklenburgeris Wareni kõrval), kuhu sugulased olid neile maatüki ostnud, oma metsa palkidest väikese maja.
Selles majas sündis Horst (24.12.1930) ja Margott Hanna Maria (13.09.1932)
Kuid see ilus aeg jäi lühikeseks, sest tuli Saksamaal võimule Adolf Hitler. Hitler koondas oma kätte võimu riigis ja alustas sotsiaalsete ümberkorraldustega, ning käskis (1933) emigrandid riigist välja saata.
“Kui kord olin kaugel maal, tunnet enam polnud seal, pea mul hakkas hoopis vaevama. Seal siis loendasin päevi ma, millal ükskord koju saan, olin kinni aheldatud ma. Nii see olema ei peaks, miski pidi muutuma, kuid ainult soovisin kodumaad. Las ma ütlen sulle kuidas, ma läksin sinna seal. Olin ära jube kaua ja koju ihkasin ma. Ja tundus kõik nii hea, Kaugel Maal ma üksinda, aga tõsiasi see, pereta pole mul rõõmsat meelt. Nüüd ma oma perega olen kodumaal.”